fbpx
ВестиМакедонијаТоп вести

Турција се подготвува за берба на чај и покрај пандемијата од коронавирус

Илјадници производители на чај оваа недела ќе се упатат кон турското подрачје на Црното Море за почеток на сезоната на берба, бидејќи ќе ги олеснат ограничувањата за патувања воведени поради пандемијата од коронавирус.

 

Од среда, на производителите ќе им биде дозволено да патуваат во своите насади, вклучително и производителите од Истанбул и Анкара, кај кои во моментов се пропишани забрани за влез и излез.

Производителите мора да имаат дозвола за патување од Министерството за внатрешни работи и да останат во покраината 30 дена.

Повеќето турски чаеви се одгледуваат покрај брегот на Црното Море, вклучително и Ризе, од каде потекнува претседателот Реџеп Таип Ердоган.

Иако домашната потрошувачка на чај е најголема во светот, извозот кој ја вклучува Германија во првиот квартал се зголемил за 51 процент, објави државната новинска агенција Anadolu.

Се очекува повеќе од 20.000 производители на чај да започнат да влегуваат во Ризе во среда. Ќе мора да поминат здравствени прегледи и да бидат во карантин една недела пред да добијат пристап до своите култури.

Мора да бидат регистрирани и во државната компанија за чај Caykur, која доминира во индустријата и има повеќе од 200.000 производители на чај.

Извор:Денар

Слични написи

Back to top button
Close