fbpx
ВестиЕкологијаТоп вести

Виена ќе дава билети за музеј и театар на оние кои ќе го оставаат автомобилот во гаража

Виена ќе дава билети за музеј и театар на оние кои ќе го оставаат автомобилот во гаража

 

Ако сте во Виена и се возите на јавен превоз, велосипед или прошетка, освен свеж воздух и физичка активност, ќе добиете и бесплатен билет за посета на музеј или театар.

Градот Виена воведе нова апликација за патување без автомобили. Оваа апликација го препознава користениот вид превоз и ги наградува оние со градски, велосипед или пешачки билети за посета на музеи и театри.

 

Апликацијата работи со пресметување на заштедата на јаглерод диоксид. За секоја заштеда од 20 илјади американски долари, клиентот добива „културен знак“ што може да го размени за бесплатен билет за театар или музеј.

“Просечниот жител заштедува 20 килограми јаглерод диоксид со тоа што не го користи автомобилот околу две недели“, рече водачот на проектот Кристина Хубин, пренесува „Локал“.

Од 26 февруари, апликацијата ќе биде тестирана од илјада корисници. Тестирањето ќе трае шест месеци и, доколку биде успешно, апликацијата ќе биде достапна за пошироката јавност во есен.

извор:Порта3.мк

 

Слични написи

Back to top button
Close