fbpx
Агро бизнисБез категоријаВести

Во Старо Нагоричане е уништен овоштарник со 300 дрвца по вчерашното невреме

Оштетени се земјоделски култури, како и автомобили од паднатиот град“, информираа од Центарот за управување со кризи (ЦУК).

Во Старо Нагоричане е уништен овоштарник со 300 дрвца и кров на викенд куќа, по вчерашното невреме.

Силно невреме проследено со пороен дожд и град вчера попладне го зафати Кумановско-липковскиот регион. Во невремето кое започна по 18 часот најголеми штети се предизвикани на територијата на општина Липково, каде градот бил со големи на орев и од него побелела целата земја.

„Во селата Липково, Отља, Оризаре и Слупчане во 18.15 часот почна да врне силен дожд, проследен со ветар и има паднато голема количина на град. Оштетени се земјоделски култури, како и автомобили од паднатиот град“, информираа од Центарот за управувањре со кризи (ЦУК).

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close