fbpx
Вести

Зделка на годината: „Ferrero“ ја мерка „Nestle“

nutela

Италијанската компанија „Ferrero“ сака да ја преземе чоколадната филијала на „Nestle“ во САД, под која се проиведува брендот Crunch.

„Ferrero“ понудил 2,5 милијарди долари за преземањето и се очекува зделката да биде завршна за една недела.

Според светските медиуми, италијанскиот гигант нема конкуренција за ова преземање со кое ќе стане третиот најголем производител на кондиторски производи во САД.

ferero

„Ferrero“ лани оствари промет од 10 милијарди евра, а има 29.000 вработени. Групацијата има 86 филијали и 22 производни погони во 170 земји ширум светот.


 

кајгна.ком

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close