fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Зејтинот од Србија во продажба од денес

Двата милиони литри масло за јадење за кое Србија даде дозвола да се увезе во Македонија ќе се најде во продажба во маркетите од понеделник, рече заменик-министерот за земјоделство Трајан Димковски во вестите на Телма.

Двата милиони литри масло за јадење за кое Србија даде дозвола да се увезе во Македонија ќе се најде во продажба во маркетите од понеделник, рече заменик-министерот за земјоделство Трајан Димковски во вестите на Телма.

– Пред два дена Србија ја повлече забраната, вчера е објавена во Службен весник. Зборуваме за трговски договори кои веќе нашите фирми ги имаат и цената зависи од партнерските субјекти. Она што ние реално го очекуваме е испораката да почне од понеделник кон фирмите што го имаат договорот. Маслото е веќе во шише и брзо ќе се најде во маркетите, рече Димковски.

Тој дополни дека берзата е многу непредвидлива кога станува збор за тоа кога ќе почнат да поевтинуваат цените, а рече и дека Владата веќе ги превземала максималните мерки.

– Ние сме во постојана комуникации на министерско и премиерско ниво со Србија, се разговара и за одобрување на нерафинирано масло, изјави Димковски.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close