вестиСоветиТоп вестиХрана

Зошто е добро да се има вишна во својата градина?

Вишната поседува многубројни корисни особини. Изобилува со А,Ц,Е и минерали

Сезона е на берба на вишни и правење сокови и други производи од ова. Има ли некој што не ја сака ?! Дека е посебен плод, покажува и фактот дека многу девојки го добиле своето име од неа.

Цреша (лат. Prunus cerasus) потекнува од Северна Индија и Иран и му била давана важност уште од античко време. Кај нас најчести сорти се: Облачинска, Мараска, Рексел, Метеор и други.

Само 12 вишни лекуваат болка

Тоа е едно од раните плодови што се троши помалку во свежа состојба, а повеќе индустриски преработено во џемови, сокови, ракија, ликери, вино, компот, но и како додаток за кондиторски производи.

Позната е по своите лековити својства и антиоксидантно дејство. Овие својства се резултат на нејзиното  богатство со витамини А, Ц, Е и фолна киселина, како и минерали  калиум , магнезиум, железо.

Некои истражувања покажуваат дека дванаесет вишни на ден имаат ист ефект како аспирин или ибупрофен во борбата против болката. Ја намалува болката кај гихт и воспаление на мускулите, остеоартритис и ревматиден артритис, бидејќи има силни антиинфламаторни својства. Го нормализира нивото на триглицерид и холестерол. Го штити нервниот систем и го спречува стресот. Има антиканцерогени ефекти, особено на карцином на дебелото црево.

Овошје богато со мелатонин

Вишната е едно од ретките овошни видови што содржи хормон мелатонин. Тоа е природен хормон кој го регулира спиењето. Нашето тело го излачува после 21 часот, така што секој што има проблем со несоница чаша сок од вишни, ќе го реши проблемот.

Лековити особини на вишната

  • го храни и штити мозокот;
  • го намалува ризикот од дијабетес;
  • помага при проблеми со бубрезите;
  • спречува воспаление;
  • го поддржува варењето на храната, работата на органите за варење;
  • помага при губење на тежината;
  • го подобрува и регулира спиењето;
  • го намалува ризикот од срцеви заболувања;
  • помага при воспаление на уринарниот тракт.

Вишните се користат во кулинарството, за правење разни колачи, пијалоци, сокови, ликери, џемови, компоти. Поради карактеристичниот мирис, се користи и во козметиката.

Направете едноставен здрав сок

Најмногу се користи за правење сокови, па еве еден многу едноставен рецепт.

Потребно е: 5 килограми вишни, 4 килограми шеќер, 25 грама сок од лимон, 1 литар вода. Исчистените од коски вишни  измешајте ги со лимунтус и вода. Оставете да отстои 24 часа и потоа исцедете преку газа, додадете шеќер и промешајте додека шеќерот не се раствори. Потоа, соберете  го сокот во претходно стерилизирани стаклени шишиња.

Извор: Агроклуб

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close