fbpx
ВестиДвор и градинаТоп вести

Зумбул- симболика и значење

Цветот зумбул е прекрасна повеќегодишно растение за ладно време, и порано се сметаше дека е  поврзан со крин и не беше сместен во семејството на аспарацеи. Растејќи диви во делови на Иран и Туркменистан веднаш до Каспиското Море, овие извонредни градинарски растенија еволуираа во омилени во пролетната градина. Со многу цветчиња во облик на ѕвезда по растение, овие цвеќиња прават убав ефект. Исто така, има неколку убави сини бои, вклучувајќи бебешко сино и впечатливо, длабоко индиго сино. Овој мирисен пролетен цвет е исто така достапен во црвена, бургундска, портокалова, бела, жолта, виолетова и боја на јоргован.

Што значи цвеќето зумбул
Искреност (сина)
Викторијанско значење е игра или спорт или вклучување во спорт
Може да значи и осип (како во однесувањето на богот Зефир)
љубомора (жолта)
Виолетова може да значи тага за сторена грешка.

Етимолошко значење на цветот зумбул
Произлегува од грчката легенда за едно младо убаво момче по име Хијакинтос, кое го уби Зефир, богот на западниот ветер. Хиацинтот е исто така изведен од зборот јацинт што значи сини камења.

Симболика на цветот зумбул
Името на цвеќињата зумбул има најинтересно значење. Во грчката митологија, Аполо, богот на сонцето и Зефир, богот на западниот ветер, се натпреваруваат за наклонетостите на едно момче. Во еден момент, Аполо го поучува Хијакинтос како да го фрли дискот, а Зефир се лути толку што праќа налет на ветер во насока на Хајакинос, го удира и убива. Аполо, со скршено срце, забележува дека цвет извира од крвта што се пролева и го именува цветот зумбул во чест на момчето. Овој симбол на цветот зумбул остана  низ целата историја.

Значења на цветот хијацинт

Виолетова – барањето прошка или симболизира длабоко жалење
Yellowолто – жолта боја значи љубомора во светот на зумбулите
Бело – значи љубов или молитви за некого
Црвено – време за играње или рекреација.

Значајни ботанички карактеристики на цветот зумбул
Свежите цветови зумбул се отровни и иритирачки за кожата.
Сокот од ова растение (сорта на диви зумбули) е скроб и во еден момент се користел како лепак.
Сувиот корен може да се користи како стиптик (запира крварење) со контракција и затворање на ткивото околу рана.
Сокот од зумбули се меша со сок од лимон го намалува воспалението на апсцесите кога се нанесува локално.
Интересни факти
По потекло од Средоземното Море, Иран и Туркменистан, сега растат главно во Холандија.
Секоја цветна боја има уникатен мирис – има широка примена во правење парфеми.
Цветпвите се отровни – содржат оксална киселина која е толку силна што може да ја отстрани ‘рѓата.
Бидејќи сокот од растението зумбул е толку природно леплив, се користел како лепак за врзување за книги пред стотици години
Понудете го цвеќето зумбул во следните прилики-
Јас би го понудил цветот зумбул за добре дојде на  пролетта или да симболизирам нов почеток.

Понудете го овој цвет кога сте размислувале непромислено.
Понудете го  како тивка молитва за надеж…
Пораката на зумбулот  е:
Бидете среќни и најдете си време да играте, но не постапувајте грубо, бидејќи тоа може да ве доведе до длабоко жалење.

 

Валентина Соколовска

за Зелена берза

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close