fbpx
ВестиТоп вести

„Вкусот на Буково“ 2019

 

В недела 13.10 2019 со почеток од 14:00 часот во Буково ќе се одржи настанот  „Вкусот на Буково 2019“. Во 4 часовна програма посетителите ќе имаат можност  да научат и да се информираат за буковската пипер која е неизоставен дел од македонската традиционална храна .

За сите оние кои се во дилема кое е правилното име и од каде потекнува надалеку познатиот зачин – буковецот, буковката, буковската пипер …
„Вкусот на Буково“ трационален настан, кој се одржува точно таму, во Буково, во седиштето каде се наоѓаат корените на незаменливата буковска пиперка.

Црвената буковска пиперка е посебна сорта пиперка која традиционално се одгледува во атарот на Буково. Од неа се произведува прочуената буковска пипер, која е неизоставен додаток на јадењата на територијата на Македонија и во поширокиот регион.

 

 

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close