fbpx
ВестиВкусот на традицијатаСовети

Придобивки од пуканките

Пуканките се најпосакувана храна за многу луѓе при посета на кино или оние што сакаат дома да гледаат филм и да јадат.

Можеби некои од нас знаат дека пуканките содржат растителни влакна, но не и претпоставувале дека освен нив тие се богати со полифенолни соединенија, антиоксиданти, витамин Б комплекс, манган, дури магнезиум.

Еве некои неверојатни придобивки од пуканки:

1. Подобрување на варењето

Хранењето со пуканки му дава на телото енергија. Една од нивните најважни придобивки е тоа што тие се храна со целосна градина. Постојат влакна кои ги поддржуваат движењата на дебелото црево, па пуканката се препорачува за запек. Влакната исто така ја стимулираат перисталтиката и предизвикуваат лачење на дигестивните сокови, што од своја страна помага за здравјето на целата дигестивен систем.

2. Ниски нивоа на холестерол

Целата зрна содржат вредно влакно кое може да го отстрани вишокот холестерол од ѕидовите на крвните садови и артериите. Намалувајќи го нивото на лошиот холестерол, човек има помал ризик да добие кардиоваскуларни болести како атеросклероза, инфаркт, удар. Пуканките, исто така, може да ја намали напнатоста на срцевиот систем.

3. Контрола на шеќерот во крвта

Третата витална улога на влакната од пуканки е нивниот ефект врз шеќерот во крвта во телото. Кога телото има доволно влакна, го регулира ослободувањето и управувањето со нивото на глукоза во крвта и нивото на инсулин. Пуканките се препорачуваат за дијабетичари.

4. Спречување на стареењето

Слободните радикали предизвикуваат многу оштетувања на телото. Се појавуваат брчки, флеки, дегенерација на макулата и слепило, мускулна слабост, когнитивниот пад, остеопороза, Алцхајмерова болест, деменција, губење на косата. Поткаснувајќи квалитетни пуканки, ние ќе се чувствуваме здрави и среќни дури во постара возраст, благодарение на моќните антиоксиданти кои се борат со слободните радикали.

5. Помогнете во борбата против килограмите

Мала чаша пуканки содржи околу 30 калории, што е приближно 5 пати помалку од истиот износ на чипс од компири. Освен тоа, содржината на влакна во пуканки ќе не натера да се чувствуваме поцелосно. Ова ќе нè спречи да јадеме поради лошо расположение. Исто така, така имаат ниска содржина на заситени масти, а нивните природни масла се корисни за телото.

 

Валентина Соколовска

за Зелена берза

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close