fbpx
Вести

Николовски и Лајиќ утре на средба за проблемот со брашното

nikolovski

Министерот за земјоделство Љупчо Николовски денеска изјави дека е прифатливо контролните маркички за увоз на еден, два и пет килограми брашно да се лепат во Србија, а за пакувањата со 25 и 50 килограми во Македонија, согласно новиот Правилник.

Министерот за трговија на Србија Расим Љајиќ утре доаѓа во Скопје на разговори со Николовски за решавање проблемот со увозот на српско брашно во Македонија. Љајиќ претходно најави дека Србија од утре воведува контрамерки, бидејќи освен купување време од Македонија не видел подготвеност за решавање на проблемот.


 

слободнаевропа

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close