fbpx
ВестиТоп вести

Светски ден на „Вранецот“ утре во Скопје

„Светскиот ден на вранецот 2019“ ќе се одржи утре, 5 октомври, во хотелот DoubleTree by Hilton во Скопје, со почеток од 12 часот.

По тој повод, Здружението „Вина од Македонија“ (Wines of Macedonia) организира настан, што е од исклучителна важност за винската индустрија во земјата, – Vranec World Day 2019.

„Вранецот“ е најзначајната и најпрепознатливата винска сорта во Македонија и оваа манифестација има за цел да ја постави на исто рамниште со останатите денови кога се слават интернационалните сорти ширум светот“, информираат од Здружението.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close