вестиТоп вести

Шкотско виски направено од див квасец

 

Станува збор за првото Шкотско виски направено од див квасец од познатиот Cadbol хмељ од дистилеријата Highlands. Како клучна состојка на шкотското виски, овој квасец завзема посебно место во производството.

Тоа е состојката која што ја откри Bill Lumsden, директорот за дестилација на ова виски. Дивиот квасец во комбинација со познатиот Cadbol хмељ создаде вкусно виски, таканаречено Glenmorangie Allta.

Новото виски, исто така, ја одбележува 10-годишнината од специјалната колекција Glenmorangie Private Edition, збогатено со ванила, чили и сируп од портокал, надополнето со бисквит, леб и цветни листови. Звучи интересно, нели?

Извор:Friday.mk

 

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close