вестиСовети

10 познати личности кои имаат таен живот како земјоделци

 

Животот со себе носи различни предизвици. Верувале или не, голем број од славните личности кои ги гледаме на телевизиските екрани, веќе подолго време се занимаваат со земјоделство и сточарство. Фармерството за нив е вистински предизвик кој ги мотивира, но им дава и простор за работа и уживање…

Кога камерите ќе се исклучат, фармерските чизми продолжуваат…Таков е животот за овие актери кои после филмската камера и се враќаат на земјата.

Можеби сте ги виделе во филмови или на телевизија, или можеби сте ја слушале нивната музика, но дали знаете дека овие познати личности,исто така уживаат во малку земјоделска акција? Иако,можеби сте скептични да ги обожавате со титулата “земјоделец” (сите знаеме дека полното работно време во земјоделието, нема да ви дозволи да избегате за снимање филм), овие A (g) –лист ѕвезди прават сè, од одгледување говеда до правење вино.

Многу земјиште

  1. Расел Кроу

Нана Глен, Австралија, е дом на ранчот од 500 акри во сопственост на Расел Кроу. Кога не вчитува две по две животни на ковчежник, како во својот последен филм, тој одгледува над 700 грла,црн ангус добиток. Кроу често се гледа како работи на ранчот, спортски со работничка шапка во Австралиски стил.

  1. Зак Галифијанакис

На 60 хектари, фармата Фармагедон на Зак Галифијанакис во Северна Каролина, е малку помала од таа на Расел Кроу. На својот имот тој одгледува коњи и пчели и планира да ја користи фармата како место за повлекување за пишување.

  1. Марк Рафало

Фармерството, можеби не е првото нешто што ви паѓа на памет кога мислите на овој секси државјанин на Њујорк. Имотот од 50 хектари на Марк Рафало е лоциран на местото од поранешната млекарница, каде што тој сега одгледува јагоди и ja изнајмува земјата за косење и добивање сено за потребите на другите фармери од околината. Неговите идни планови вклучуваат инкорпорирање овци на фармата. Рафало е дел од анти – фракинг движењето(Tехниканацрпењенанафта и гас, познатакако “Фракинг” илихидрауличнофрактурирањеприкоевобушотинаподпритисоксевнесувамешавинанавода и хемикалии) и е член на Бордот на директори за Farmhearts, невладина организација која се бори против фракингот.

  1. Бред Пит

Една од работите по кои е позната Франција е нејзиното вино. Многу црвени и бели вина кои доаѓаат надвор од земјата се пофалени, како и новото розе претставено од Бред Пит и Анџелина Џоли, коебеше распродадено за пет часа. Виното доаѓа од лозјето одгледувано на имотот на парот во Прованс. Пит, кој себе си се нарекува фармер, ужива во учењето за изнаоѓање на најодржливо поле за грозје, мерење на нивото на шеќер, одредување на киселост и стекнувањето искуство на одгледување вино во целина.

Чување пилиња и кокошки

Дефинитивно не е новост дека вредноста на секоја фарма е во нејзината тежина на одгледување кокошки. Следните славни личности се на врвот во трендот на одгледување кокошки.

  1. Џенифер Анистон

Анистон на имотот Бел Ер одгледува кокошки за добивање на јајца. Таа вели дека ужива во посетата на кокошките со чаша кафе во рака.

  1. Рис Витерспун

Единствената работа на нејзиниот Божиќен список беше кокошарник Витерспун доби еден во 2010 година. Таа поседува еден петел и 16 кокошки.

  1. Марта Стјуарт

Стјуарт исто така одгледува кокошки за нивните јајца. “Почнав да одгледувам кокошки после посетата на комерцијална фарма за положување јајца и бев ужасната од суровата, нехумана состојба на објектот“, изјави Стјуарт на нејзиниот блог.

  1. Елен Помпео

ТелевизискиотживотнаПомпео,соочувајќи ја со секојдневните драми, како доктор во болница во серијата “Анатомијата на Греј”, најверојатно ја подготви за нејзините конфронтации со соседите околу нејзиниот двор со кокошки. Таа чува кокошки во обезбеден (затворен кокошарник), во најголемиот дел од времето, но во еден дел од денот ги пушта на слободна прошетка.

  1. Џулија Робертс

Оваа паметна и убава жена, со голем ентузијазам и воодушевување зборуваше за своите кокошки во Шоуто на Елен Дегенерес, нарекувајќи ги „неверојатни“. Нив ги користи (и нејзината сигурна канта за компост) за да го пренасочи домашниот отпад од храна од депонијата.

  1. Барбара Стрејсенд

Во интервју со Опра, Стрејсенд изјави, дека поради тоа што поседува штала, мора да поседува и кокошки, најпосле и има кокошки. Таа вели, дека нејзините кокошки несат зелени јајца.

Други славни личности кои се сопственици на кокошки се и Мајли Сајрус, Опра, Хилари Свонк, Тори Спелинг, Вилијам Х. Мејси и Фелсити Хафман, Елизабет Харли, Џо Роган, Рејчел Вајс и Хелен Хант.

Изберете ја вашата омилена личност помеѓу славните личности кои станале фармери. Нивниот пример е уште една потврда за значењето и големината на земјоделството и сите негови гранки. Коментирајте и раскажете го својот пример. Во секој од нас, живее посебна приказна во која работата е задоволство, а среќата доаѓа од исполнетоста.

 

Зелена берза

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close