fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиТоп вести

Следната недела почнува исплатата на тракторите преку Националната програма

Речиси една третина од земјоделците ги набавија тракторите и сега од следната недела ќе бидат исплатени 65 милиони денари кај земјоделците“, најавува Бачовски за „Зелена берза“

Според првиот човек на Платежната агенција Никица Бачовски досега над 200 земјоделците (од вкупно 730 договори), ги подигнале своите трактори преку Програмата за рурален развој. За следната недела  Бачовски најавува дека ќе почне исплатата на средствата на сметка на земјоделците.

„По еден месец од доделувањето на решенијата, веќе имаме барања од земјоделците за исплата на тракторите. Речиси една третина од земјоделците ги набавија тракторите и сега од следната недела ќе бидат исплатени 65 милиони денари кај земјоделците“, најавува Бачовски за „Зелена берза“

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close