fbpx
Агро бизнисБез категоријаВести

Бачовски-Утре ќе бидат исплатени субвенциите за пченицата

НОВО! Од Интервентниот фонд ќе бидат исплатени по 3 денари за кг предадена или складирана пченица во период од 15 јуни до 31 август 2023.

Во текот на утрешниот ден на сметките на производителите на жито ќе бидат исплатени субвенциите од Интервентниот фонд, по 3 денари за кг предадена или складирана пченица во период од 15 јуни до 31 август 2023, потврди за Зелена берза директорот на Платежната агенција Никица Бачовски.

Земјоделците парите ќе ги имаат после пладне на своите сметки.

До крјот на ноември, или најдоцна почетокот на декември ќе бидат исплатени и анајваените субвенциите за сточарите, највува Бачовски.

А.Блажевска

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close