fbpx
ВестиМакедонијаТоп вести

Бензините и дизелот остануваат со иста цена

Новата малопродажна цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) ќе изнесува 52,5 денари за литар, а ЕУРОСУПЕР БС-95 и понатаму ќе се продава за 60,5, ЕУРОСУПЕР БС-98 за 62,5, а ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) за 53 денари за литар.

Цената на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) од ноќеска на полноќ се намалува за половина денар по литар, а цената на останатите горива останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,28 отсто.

Новата малопродажна цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) ќе изнесува 52,5 денари за литар, а ЕУРОСУПЕР БС-95 и понатаму ќе се продава за 60,5, ЕУРОСУПЕР БС-98 за 62,5, а ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) за 53 денари за литар.

Со одлуката на РКЕ за 0,136 денари за килограм се намалува и малопродажната цена на Мазутот М-1 НС и ќе изнесува 28,701 денари.

Како причина за намалувањето на малопродажните цени на нафтените деривати од РКЕ ги посочуваат зголемените референтни цени на светскиот пазар во изминатите седум дена кај бензинот во просек за околу 0,386 отсто и кај дизелот за околу 0,765 отсто, како и за 0,272 отсто понискиот курс на доларот во однос на денарот.

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close