fbpx
Вести

БЕРБА НА МАЛИНИ: Им фалат 5000 работници

malini

Во Ариље во Србија им фалат 5000 сезонски работници за берба на малини, иако во сезоната ангажираат по 15.000.

Велат дека тешко се доаѓа до добри берачи, а условите се подобрени во нивна корист.

Се нудат дневници од 2000 или 2.200 динари, со обезбедено сместување и три оброци дневно.

Во Пожега дневницата е 3.300 динари, но без превоз и храна.

На плантажите веќе има зрели плодови, а за 7 до 10 дена стигнуваат и првите плодови за берба.


 

фактор.мк

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close