fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиЕкологијаМакедонијаТоп вести

“Браво“ за прилепчани ја соголиле шумата

Незаконски дрвја сечеле 16 лица, од кои 7 малолетници

Во четвртокот на повеќе локации во место викано Борула, прилепско е спроведена координирана акција по Оперативна акција “Гора” на СВР Битола-ОВР Прилеп – НККР, Одделот за криминалистичка полиција и Одделот за специјални полициски операции со поддршка на  ЈП Национални шуми и внатрешна контрола на ЈП Национални шуми.

Од слобода се лишени И. А.(35), С. А.(58),  А. З .(27) Д. А. (25), Н. М. (26), М. А.(24),   А. А.(41), Ш. З.(41), П. К(42)сите од Прилеп, како и седум малолетници.

Пронајдени и одземени се шест патнички моторни возила, натоварени со дрва.Одземени се и шест моторни пили, 15 коњи и дрвна маса од околу 45 метри кубни,кои се предадени на шумочуварската служба при ЈП” Национални шуми”, информираат од МВР.

По документирање на службениот материјал ќе биде поднесена кривична пријава до ОЈО Прилеп по член 226 “Пустошење на шуми” од КЗ на РСМ.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close