ВестиМакедонијаТоп вести

Манастирот Св.Јован Бигорски ќе биде затворен за верниците-литургијата за Божик ќе може да се следи онлајн

Со оглед на тоа што на бдението ќе присуствуваат братството на манастирот, останатите негови жители, како и сестрите од сестринските манастири, веќе е пополнет максималниот број на присутни, согласно препораките. 

Манастирот  Св.Јован Бигорски ќе биде затворен за верниците-Литургијата за Божик верниците ќе можат да ја следат онлајн.

Ве известуваме дека поради  постојната пандемија на Ковид-19, а согласно мерките и препораките на Министерството за здравство, како и на Светиот Архиерејски Синод на МПЦ-ОА, Христовото Рождество во Свештената Бигорска Обител ќе се празнува со строго запазување на предвидениот протокол за заштита, односно со држење на соодветно растојание и ограничување на бројот на присутни. Со оглед на тоа што на бдението ќе присуствуваат братството на манастирот, останатите негови жители, како и сестрите од сестринските манастири, веќе е пополнет максималниот број на присутни, согласно препораките.

Со благослов на Епископот Антаниски г. Партениј
игумен на Свештената Бигорска Обител

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close