fbpx
Агро бизнисБез категоријаВести

Боби во Радање, Карбинци одгледува 30 крави

Се што поседува Боби е изградено и обезбедено од сопствени финансии без никаква помош од државата

Го посетив фармерот Боби во Радање, Карбинци, објави заменик министерот Цветан Трипуновски.
Боби во моментов има 30 молзни крави и во иднина планира да ја зголеми бројката со увоз на педигрирани грла. И за Боби претставуваат проблем нередовните субвенции, нефункционалните системи за наводнување како и фактот што нема повици за земјоделско земјиште наменето за сточарите.
Се што поседува Боби е изградено и обезбедено од сопствени финансии без никаква помош од државата, тоа треба и ќе се промени во блиска иднина, бидејќи ние имаме план и програма како да им помогнеме на македонските земјоделци со подобри услови и мерки кои ќе им бидат од корист и ќе бидат мотив да продолжат да работат во секторот земјоделство, Трипуновски.
Тагови

Слични написи

Back to top button
Close