вести

БОЛНА РЕАЛНОСТ: Ресенските индустриски јаболка ги откупуваат по еден денар за килограм!

(Oвој напис е објавен на: ноември 13, 2018)

Викендов во медиумите се појави фотографија со фрлени јаболка во Преспа, како резултат на ниската цена и неисплатливоста тоа да се продаде.

Љубе Пампулевски, претседател на здружението на овоштари „Благој А. Котларовски“ од Ресен вели дека имало таков случај, но наведува дека се работи исклучиво за индустриско јаболко, чија цена е 1 денар по килограм. Тој вели дека е сложена целата ситуација зошто дојде до една ваква лоша сезона.

„Има повеќе фактори кои влијаат на оваа ситуација, и треба да се објаснат детално за да се добие јасна слика. Од август имаше најави за ова, имаме големи количини кои ни поголеми држави, организирани не би можеле да се снајдат, а камоли ние. Некои од овоштарите од јаболката кои не им се исплати да ги продадат, прават ѓубриво за следната година. Апелирам со овоштарите да се воздржат од продажба десетина дена, додека цената да се стабилизира. Од друга страна, оние луѓе кои не се производители, оваа година имаат многу квалитетно јаболко по ниска цена на зелените пазари низ Македонија“, вели Пампулевски.

Се споменуваа протести поради ниската цена на јаболкото, но тоа не се случи.

Индустриското се откупува за 1 денар, а трпезните јаболка за 8 до 10 денари по килограм.

Oд Министерството за земјоделство велат дека ја следат состојбата на терен со откупот на индустриско јаболко. Наведуваат дека МШЗВ изминатиот период презема серија мерки за развој на овоштарството, вклучително и на производството на јаболка.

„Со цел производителите на јаболка да имаат рентабилно производство, Владата воведе нова интервентна субвенција за производителите на јаболка. Конкретно, производителите на јаболко кои ќе го предадат своето производство кај регистрирани откупувачи кои вршат извоз, ќе добијат субвенција од 3 денари за килограм предадени јаболка. По носењето на оваа мерка, во МЗШВ пристигнуваат барања за регистрација нови фирми кои што вршат откуп и извоз на јаболка, што дополнително се очекува да влијае врз стабилизирање на откупот и зголемен извоз. Владата ја донесе оваа одлука со цел да им се излезе во пресерет на производителите на јаболка особено во преспанскиот регион, кои претрпеа големи штети врз производството поради временските непогоди, поради што има оштетување на родот што директно влијае на економската вредност на јаболкото. По еден месец од воведувањето на новата интервентна субвенција за производителите на јаболка, е откупена една третина од индустриското јаболко“, информираат од МЗШВ.

Дополнително, во годинешната Програма за финансиска поддршка во земјоделството, за 20 отсто се зголемени субвенциите за одржување на овошни насади за земјоделците со развоен потенцијал. За реконструкција кај овошните насади, особено кај јаболката за промена на асортимент, се воведе нова поголема субвенција од 9.900 денари. За промена на производство од житни во овошни култури, земјоделците ќе добијат 30 отсто повисока субвенција по хектар. Оваа година субвенцијата за предадено овошје во преработувачки капацитети за овошје е зголемена од 2 на 3 денари за килограм, додаваат од МЗШВ.

Вкупното производство според овоштарите се проценува дека е 135.000 тони, од кои 65.000 тони се трпезни јаболка, а другото е индустриско јаболко.

Оваа година во земјава има хиперпродукција на јаболка и тоа создаде големи проблеми.

 


 

faktor

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Back to top button
Close