fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Босански бизнисмен го објави растот на цените: Компирот поскапен за 210 отсто

Житарките поскапеа на светската берза и тоа автоматски се одрази на домашниот пазар

Најбогатиот босански бизнисмен од овласта на пекарството, Саша Тривиќ, на својот Твитер објави листа на одредени производи кои значително поскапеле во изминатиот период, а од ова се гледа дека најмногу поскапела компирот и тоа за над 210 отсто.

Следи интегралното брашно со над 33 отсто повисока цена, потоа ленот со исто така над 33 отсто повисока цена, топеното сирење со над 32 отсто повисока цена, потоа брашното за специјална намена тип 400 за околу 30 отсто, но и други видови брашно исто така се зголеми за 23 до 30 проценти. И јајцата поскапеле за над 13 проценти.

„Најригорозно за потрошувачите беше поскапувањето на лебот, брашното и другите производи од брашно. Житарките поскапеа на светската берза и тоа автоматски се одрази на домашниот пазар. Она што во минатото поскапе уште повеќе беше нафта, Меѓутоа, она што не е логично е дека и кога имаше стабилизирање на цената на нафтата во светот, ние не чувствувавме многу, никогаш не доживуваме намалување на цената на ниту една ставка кога цената на горивата паѓа на светската берза, “, го икоментира ова Муриса.Мариќ од Здружението на граѓани ДОН од Приједор.https://faktor.mk/bosanski-biznismen-go-objavi-rastot-na-cenite-kompirot-poskapen-za-210-otsto

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close