вести

ЕУ привремено го запира механизмот за купување на млеко во прав

(Oвој напис е објавен на: јануари 30, 2018)

mleko vo prav

Европската унија (ЕУ) одлучи да го стопира привремено механизмот за откуп на млеко во прав во позадина на наталожените од Брисел веќе 400.000 тони од суровината.

Учесниците во министерскиот состанок на Советот на ЕУ за земјоделство и рибарство одлучија денес да престанат со системот за годишен максимум за автоматски откуп, познат како „осигурителна мрежа“ за пазарот.

Според овој механизам на први март од секоја година започнува т.н. период за интервенција во кој производителите можат да продаваат млеко во прав на Европската комисија (ЕК) во фиксни цени, познати однапред, до одредена количина. Над овој праг, продажбата се продава на аукција.

ЕУ одлучи денеска да го намали прагот од 109.000 тони до нула. Целта е да се избегне понатамошно намалување на цените и нов пад во животниот стандард на фармерите, се вели во соопштението од состанокот.

ЕК се обидува да се ослободи од 380.000 тони млеко во прав, акумулирани во текот на 2016-та година во екот на кризата на пазарот, каде што целта беше да се ограничи падот на цените.

Овие резерви, кои се чуваат во магацини во неколку земји-членки, се одразуваат на сегашната цена на млекото во прав, што, за разлика од обичното млеко, поевтинува од една година и сега е под цената на интервенциите.

Советот одлучи денеска да интервенира за да го стабилизира пазарот на млечни производи во 2018-та година, коментира бугарскиот министер за земјоделство Румен Порожанов, кој претседава со Советот. „Тоа одговара на нашата посветеност да ги следиме случувањата на пазарите и да се осигура дека „осигурителната мрежа“ се користи паметно и предвидливо, не само како одговор на превирањата на пазарот, но и за превенција кога е можно“, додава тој.

ЕУ ќе продолжи да интервенира и ќе го „решава случајот за тоа кои количини и по која цена да се купат“.


 

denar.mk

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Back to top button
Close