fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиТоп вести

ЕУ размислува да дозволи создавање Руска земјоделска банка за извозот на жито

Русија и Украина се главни играчи на пазарите за жито и маслодајни семиња, почнувајќи од пченица и јачмен до семе од репка и сончогледово масло. Русија е доминантна и на пазарот на вештачки ѓубрива.

Европската унија го разгледува рускиот предлог да дозволи создавање подружница на Руската земјоделска банка за да го олесни продолжувањето на договорот што и овозможува на Украина да извезува жито преку нејзините пристаништа на Црното Море, објави Фајненшл тајмс.

Претходно, Москва се закани дека нема да го продолжи договорот по 17 јули бидејќи меѓународните санкции го попречуваат нејзиниот сопствен извоз на земјоделски производи.

Русија ја обвини Украина дека го кренала во воздух клучниот цевковод за амонијак

На предложената нова единица ќе и биде дозволен пристап до системот за финансиски пораки SWIFT, кој беше затворен за руските банки по инвазијата на Москва на Украина во февруари лани.

Русија, исто така, побара пристап до набавките на земјоделски машини и укинување на ограничувањата за осигурување.

Како два од водечките светски земјоделски производители, Русија и Украина се главни играчи на пазарите за жито и маслодајни семиња, почнувајќи од пченица и јачмен до семе од репка и сончогледово масло. Русија е доминантна и на пазарот на вештачки ѓубрива.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close