fbpx
Агро бизнисБез категоријаВести

Функционерските плати ќе скокнат за 300 до 500 евра

Според синдикатите, ова уште повеќе ќе ги налути работниците.

Додека граѓаните се во грч од нови поскапувања, функционерите одбројуваат до следното зголемување на нивните плати и тоа од 300 до 500 евра. Па така, шефот на државата, следната година ќе зема околу 190 илјади денари плата, премиерот Ковачевски 180, а пратениците над 122 илјади денари.

Ваквото зголемување ќе биде редовно секоја година, оти Уставниот суд ја укина фиксната основица, па сега, како расте просечната плата, така ќе растат и платите на министрите, судиите, обвинителите, градоначалниците…вкупно 1.060 функционери. Според синдикатите, ова уште повеќе ќе ги налути работниците.

„По наши математики тоа ќе биде околу 15%. Тие 15% нема да бидат на платата мината од илјада евра, туку на 2,3,4 илјади евра колку што добиваат функционерите. Не знам со кого пијат кафе министрите или пратениците од сабајле, ама би било убаво да испијат кафе со некој од приватниот или јавниот сектор и да ги прашаат колку е реална платата што ја добиваат на нивните сметки. Бидејќи со 20 илјади денари минималец не се издржува“ – Трпе Деановски, УПОЗ

Дополнителните 15 отсто догодина, сосе 78-те од годинава, значи дека за една година функционерските плати ќе бидат зголемени за цели 93%. Опозицијата ветува дека ќе ја менува пресметката откако ќе дојде на власт.

„Ќе имаме нов правилник на исплата на плати и нивелирање на коефициентите и нова методологија и тогаш нема да биде случај ова вие што го кажувате“ – Христијан Мицкоски, лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Судската и обвинителската администрација бараат пораст на платите како функционерските, a бурно реагираа и останатите вработени во јавниот сектор кои добија само 10% зголемување. https://sitel.com.mk/

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close