fbpx
Агро бизнисБез категоријаВести

Грција воведува строги правила за возачите! Законот опфаќа две групи возила

Законот опфаќа две групи возила, еве кои услови мора да ги исполнувате

Во Грција стапи на сила нов закон кој се однесува на електрични, хибридни и други возила напојувани со алтернативни горива како течен или природен гас кои користат фериботи или бродски услуги за време на патувањето. Во соопштението на туристичката агенција Nikana.gr на социјалните мрежи и на веб-страницата Anek.gr, се известуваат возачите кои за Грција патуваат со автомобили, користат фериботи и бродови дека „нов закон на Министерството за поморство и крајбрежната стража стапи во сила и се однесува на електрични и хибридни возила, како и возила кои користат други алтернативни горива, како течен или природен гас“, објави Независен.

Кои услови треба да се исполнат?

Според новиот закон во Грција:

– од безбедносни причини, батериите на електричните и хибридните возила не смеат да се полнат повеќе од 40 проценти од вкупниот капацитет, со задолжителна контрола на температурата, а полнењето на акумулаторот на брод или траект е забрането

– за автомобили што користат течен или природен гас, законот бара резервоарите да не се полнат повеќе од 50 проценти од вкупниот капацитет

На возачите не им е јасно како ќе изгледа проверката

Заедно со соопштението има коментари меѓу кои возачите напишале дека не им е јасно како ќе функционира, додека поединци тврдат дека „оваа регулатива е многу оптоварена“.

„Како ќе утврдат колку бензин има во боцата… На Тасос бензинот бил значително поскап отколку на копното, и тоа е причината“, вели возач на автомобил на плин.

„Сигурно, пред да влезете во траектот, две колони ќе го измерат волуменот на гасот и батеријата“

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close