fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

Земјоделец избран за градоначалник во мал град во Германија

Лот е земјоделец и бил раководител во аграрно претпријатие, а од 2016 година е пратеник во покраинскиот парламент од редовите на десно популистичката Алтернатива за Германија. Во изборната битка тој фокусот го ставаше на комунални теми, залагајќи се за поддршка на земјоделството со субвенции и за подобрување на опремата на противпожарната служба.

42-годишниот  Ханес Лот ќе биде нов градоначалник во малиот град Рагун-Јесниц, во округот Анхалт-Битерфелд, во Германија . Лот е земјоделец и бил раководител во аграрно претпријатие, а од 2016 година е пратеник во покраинскиот парламент од редовите на десно популистичката Алтернатива за Германија. Во изборната битка тој фокусот го ставаше на комунални теми, залагајќи се за поддршка на земјоделството со субвенции и за подобрување на опремата на противпожарната служба.

Целата вест на селдниот линк https://www.dw.com/

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close