fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Јагленот ќе се замени со сонце и ветер, но струјата ќе поскапи

Во Скопје започна дводневниот „Македонски енергетски форум“ на кој главна тема беше како да продолжи енергетската трансформација кон зелена енергија

Во светот постепено се напуштаат термоелектраните, а Македонија е дел од тој процес. Електростопанство на Северна Македонија во април годинава ја извести Енергетската заедница дека ќе почне со информативно пресметување на ,,цена на јаглерод“, како подготовка за задолжителното воведување еден вид данок за струја произведена од јаглен. Според изјавата што „Слободен печат“ ја доби од ЕСМ, такви „карбон кредити“ треба да почнат да се плаќаат од 2023 година, но постојат моќности и за пролонгирање на рокот.

 

 

Денеска, пак, во Скопје започна дводневниот „Македонски енергетски форум“ на кој главна тема беше како да продолжи енергетската трансформација кон зелена енергија, како да се дојде до инвестиции и како од социјален аспект да се справиме со повисоките цени што доаѓаат, било да се тоа од „данокот за јаглен“ или подоцна од поскапата струја добиена од обновливите извори на енергија.

На отворањето на Енергетскиот форум, премиерот Зоран Заев рече дека вкупниот капацитет на досега проектираните фотонапонски централи што се градат или што треба да се изградат е 1.500 мегавати, а на ветерните централи е 550 мегавати.  

– Зелената транзиција нема да биде успешна доколку не е праведна. Односно, доколку во целиот процес не се земат предвид и човечката димензија, како и економските и социјалните аспекти – нагласи Заев.

Амбасадорката на САД  Кејт Мари Брнз рече дека нејзината земја ќе му помогне на регионот полесно да ја помине транзицијата.

– Тука сме да им помогнеме на земјите во овој регион да се чувствуваат енергетски сигурни на нивниот пат за трансформација. Тука зборувам за Грција, Бугарија, Северна Македонија и Србија. Владите во Балканот објавуваат планови за финансирање во обновливи извори на енергија и дополнителни инвестиции во преносливи капацитети. Ќе ве поддржиме тоа да го направите. Глобалните енергетски компании доаѓаат за да се применат технологии за ниска емисија на јаглерод. Во соработка со приватниот сектор ќе се инсталираат соларни колектори и ќе се поддржи енергетската транзиција со фондови за поддршка на зелените проекти – рече амбасадорката Брнз.

 

 

https://www.slobodenpecat.mk/jaglenot-kje-se-zameni-so-sonce-i-veter-no-strujata-kje-poskapi/

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close