вести

Kајсијата и бадемот ќе имаат помал род поради ниските температури

(Oвој напис е објавен на: февруари 27, 2018)

badem

Скоро во цела Македонија, посебно во житородните региони, има снежна покривка од шест до 20 сантиметри.

Ниските температури што ја зафатија Македонија нема да предизвикаат проблеми во земјоделството. На удар се само овошките, особено кајсијата и бадемот кои во некои делови од земјата веќе процветаа, но, како што велат агрометеоролозите, и кај нив не се очекуваат поголеми штети, само евентуално проретчување на родот.

Снежната покривка која некаде достигнува и до 50, па и 90 сантиметри, ќе ги заштити есенските посеви од ладниот бран, а на гарадинарите им се препорачува да преземат мерки за дополнително загревање на пластениците и оранжериите барем во среда кон четврток кога се очекуваат најниски темепратури.

– Процветаа бадемите и кајсиите долж Повардарието. Кај нив ќе има штети, посебно кај што нема снег. На гранките се задржува снег, но многу малку за да ги заштити цветовите. Издржливоста на ниски температури во затвроен цвет е минус четири, а на отворен минус два степена. Темпертури пониски од овие предизвикуваат штети. Затоа е многу битно колку ниските температури ќе потраат и дали (колку) ќе се повторат – вели за МИА агрометеорологот Ангелко Ангелески од УХМР.

Според него, есенските посеви почнаа со вегетација, а се вршеше и првото зимско прихранување.

– Скоро во цела Македонија, посебно во житородните региони, има снежна покривка од шест до 20 сантиметри. Токму таа ќе ги заштити посевите од пониските температури што се очекуваат утре вечер кон четврток сабајле, под минус десет степени. Од петок и за време на викендот снежната покривка треба да се стопи, а ќе имаме и повисоки температури – истакнува Ангелески.

Нивото на влагата во почвата е добро, врнежите само ќе го надополнат.

– Вода на културите допрва ќе им биде потребна со оглед на претстојната вегетација. Снегот, најмногу оној од планините, ќе ги наполни акумулациите, посебно вештачките кои се речиси празни – оценува агрометеорологот Ангелко Ангелески од УХМР.


 

плусинфо.мк

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Back to top button
Close