fbpx
Двор и градина

КАКО СЕ СЕЧЕ ГРАНКА?

kako se seche granka

Дали понекогаш кроиш дрвца? Можеби имаш и поголеми дрва во двор. Ако е така, и ако сакаш да го правиш тоа квалитетно и за доброто на дрвото, сигурно ќе те интересира како исправно се сече гранка. Што? Имало „исправно и прогрешно“? Замисли!.. Дури и во 21.век, кога се игнорираат нормите на секое поле и сè се сведува на релативно (права, слободи), се уште може да ни бидат од корист норми… ако се потрудиме да ги разбереме и примениме во пракса.

3

Во врска со исправно сечење гранки, Алекс Шиго бил еден таков човек, вистинољубив практичар, а не професор кој не излегол никогаш од канцеларија и не фатил алат во рака. Како вистински биолог и фитопатолог (некој кој ги изучува растителните болести), исекол стотици гранки, посебно заболени. Освен тоа, не го затаил она што го заклучил. На тоа продолжуваат да градат и други по него, па и јас. Во Америка е воспоставен стандард (норма) за одржување дрвја во градски средини, ANSI A300. Првиот дел од него е за кроењето.

Пред да објаснам како се сече гранка, неколку збора за тоа како не треба. Каде учиме вака да сечеме гранки? (сликите ќе доаѓаат под описот) Зошто нешто однатре не ни каже дека изгледа многу грдо и дека, по логика, е и штетно по здравјето на дрвцата?

Кога ги сечеме гранките било каде, особено кога така ќе ги исечеме сите главни гранки, ние сме го „скастриле“ дрвото (види поопширно во статијата „Во војна со дрвјата“). Еве визуелен приказ што ќе се случи со листопадно а што со четинарско дрво по ваква лоша интервенција над нив…

Кога гранките се сечат било каде, тогаш избиваат „диви“ прачки (водопии). Тоа е начин на кој дрвото надоместува за изгубените листови. Заклучоците на практичарите: Не е убаво + штетно е.

Кога гранка се сече подалеку од деблото (главното стебло), честопати остатокот одумира и станува влез за бактериски и габични инфекции…

Уште една грешка се фес-резови, кои нема да се затворат со години, прашање и дали воопшто некогаш ќе се затворат. (Друго прашање: Што се случува со човек кој со години има отворена рана?)

Знам дека она со „ампутацијата“ звучи малку одбивно за некого. Освен тоа, сечење гранки на големо дрво е и опасно по живот! Но, затоа ни требаат арбористи. Тие се практичари, не филозофи. Тие се “Tree Surgeons”. Тие се мајстори. Макар и да нема ниеден во Македонија, макар и јас да не сум тоа во нечии (па и ничии) очи, макар и да престанам со работа и со зборување еден ден, сепак вистината ќе остане – ни требаат…

Пракса. Тој збор многу го сакам. Толку ми е поинаков од филозофија и надмудрување. Толку ми е поинаков од школскиот систем. Делата (резултатите) се победата на тие кои бараат вистина и спроведуваат на дело. За среќа, практичарите и реалните луѓе наоѓаат начини да се најдат едни со други во овој свет полн со луѓе кои не ги интересира стварноста. Тие соработуваат и се надградуваат едни со други. Така се доаѓа до вистинско знаење со добри резултати… барем за тие кои ќе решат да ги применат во пракса.

Дејан, градинарот

Тагови

Слични написи

1.337 Comments

 1. Lorsque vous oubliez le mot de passe pour verrouiller l’écran, si vous n’entrez pas le mot de passe correct, il sera difficile de le déverrouiller et d’y accéder. Si vous trouvez que votre petit ami / petite amie est suspect, vous avez peut-être pensé à pirater son téléphone Samsung pour obtenir plus de preuves. Ici, nous vous fournirons la meilleure solution pour déchiffrer le mot de passe du téléphone mobile Samsung.

 2. Good day! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m
  not seeing very good results. If you know of any please
  share. Many thanks! You can read similar text here: Sklep

 3. Can I recently say thats a relief to locate somebody that really knows what theyre referring to on the internet. You certainly have learned to bring a concern to light to make it essential. The diet really need to look at this and understand why side from the story. I cant believe youre less well-liked since you certainly possess the gift.

 4. hey there and thank you for your information ¡V I¡¦ve certainly picked up something new from right here. I did however expertise some technical points using this site, since I experienced to reload the website a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my e-mail and could look out for much more of your respective intriguing content. Ensure that you update this again very soon..

 5. Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more from this post. I’m very glad to see such wonderful info being shared freely out there.

 6. Nice post. I find out some thing harder on distinct blogs everyday. It will always be stimulating to study content using their company writers and exercise something from their website. I’d would rather apply certain using the content in my weblog regardless of whether you do not mind. Natually I’ll provide you with a link with your web weblog. Many thanks for sharing.

 7. Youre so cool! I dont suppose Ive learn anything like this before. So good to find any individual with some original thoughts on this subject. realy thanks for starting this up. this web site is one thing that’s needed on the web, someone with just a little originality. helpful job for bringing something new to the internet!

 8. Necessary to send you that little or no remark just to many thanks yet again of these spectacular techniques you might have provided in this article. It’s so particularly generous with normal folks just like you to provide unreservedly what many of us may have marketed just as one guide to earn some dough on their own, primarily considering that you might have completed it in case you wanted. The tactics also acted to become fantastic way to understand that most people have similar desire equally as my to know significantly more concerning this condition. I’m there are many easier opportunities beforehand those of you that read through your site post.

 9. One other important area is that if you are a senior citizen, travel insurance regarding pensioners is something you ought to really contemplate. The old you are, greater at risk you are for allowing something awful happen to you while in foreign countries. If you are not covered by many comprehensive insurance, you could have a number of serious challenges. Thanks for expressing your hints on this website.

 10. hey there, just wanted to tell you that the feed on your site is broken. I was trying to add it to my rss list but it couldn’t work. I had a similar issue on my blog, it wouldn’t work a week and then somehow it just worked! I guess these issues fix thereself sometimes, lol. but I thought to inform you. Take care!.

 11. You lost me, friend. What i’m saying is, I imagine I am what youre saying. I am aware what you’re saying, however, you just appear to have forgotten that might be another folks inside the world who view this issue for which it truly is and may even perhaps not go along with you. You may well be turning away many people that may have been lovers of your website.

 12. I have been browsing online more than 3 hours lately, yet I never discovered any attention-grabbing article like yours. It is pretty worth sufficient for me. In my view, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the internet might be much more helpful than ever before!

 13. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a coworker who was conducting a little homework on this. And he actually ordered me lunch because I stumbled upon it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending time to discuss this subject here on your blog.

 14. Nice post. I find out something harder on different blogs everyday. It will always be stimulating to see content off their writers and practice something from their store. I’d choose to apply certain with all the content in my blog no matter whether you do not mind. Natually I’ll give you a link with your internet weblog. Thank you for sharing.

 15. I have to show my respect for your kindness in support of persons who should have help with this situation. Your very own commitment to getting the message around became rather advantageous and have regularly made men and women just like me to achieve their objectives. Your own warm and friendly key points means a great deal to me and extremely more to my office colleagues. Best wishes; from each one of us.

 16. I’m impressed, I have to admit. Actually rarely will i encounter a blog that’s both educative and entertaining, and without a doubt, you may have hit the nail for the head. Your idea is outstanding; the catch is something which too little everyone is speaking intelligently about. We are very happy we stumbled across this within my look for some thing regarding this.

 17. Oh my goodness! Amazing article dude! Many thanks, However I am having troubles with your RSS. I don’t understand the reason why I cannot subscribe to it. Is there anybody getting similar RSS issues? Anyone who knows the answer will you kindly respond? Thanx!

 18. Howdy! Do you know if they make any plugins to help
  with Search Engine Optimization? I’m trying to get
  my site to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results.

  If you know of any please share. Many thanks!
  I saw similar art here

 19. Youre so cool! I dont suppose Ive read anything such as this prior to. So nice to locate somebody with many original ideas on this subject. realy i appreciate you for starting this up. this fabulous website is one area that is needed online, someone with a bit of originality. helpful purpose of bringing a new challenge towards web!

 20. An impressive share, I recently with all this onto a colleague who had previously been doing a small analysis for this. And that he the fact is bought me breakfast because I uncovered it for him.. smile. So i want to reword that: Thnx with the treat! But yeah Thnkx for spending any time go over this, I am strongly regarding this and really like reading on this topic. If at all possible, as you become expertise, would you mind updating your site with increased details? It can be extremely of great help for me. Massive thumb up because of this short article!

 21. Right here is the perfect blog for everyone who would like to find out about this topic. You know a whole lot its almost hard to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You definitely put a new spin on a subject that’s been discussed for many years. Excellent stuff, just excellent.

 22. Will you mind basically if I refer to several of your current content on condition that I give you credit and moreover sources back to your web site? My web blog is within the comparable area of interest as your own and my subscribers will make full use of some of the expertise you actually offer on this site. Feel free to let me know if it is okay with you. Best wishes!

 23. My oh my appears as if your blog المعلومة الحرة … إتفاقية بين هندسة نت وويكيبيديا | هندسة نت dined on our first comment it’s extremely extensive) we think I’ll just sum it up the things i wrote and state, I am relishing your website. I as well are an ambitious web site writer however I am still a new comer to the whole thing. Do you possess any suggestions regarding first-time blog writers I’d definitely appreciate it… OMG how about Gaddafi incredible news flash. Thx ! Chlorine Water Treatment

 24. The when I read a weblog, I’m hoping which it doesnt disappoint me about this. Come on, man, Yes, it was my choice to read, but I personally thought youd have something fascinating to say. All I hear is actually a handful of whining about something that you could fix when you werent too busy trying to find attention.

 25. Hello I want to to share the remark here regarding you to be able to let you know just how much i actually Liked this particular read. I have to elope to aTurkey Day Supper however desired to depart you a simple remark. We saved a person So will end up being coming back subsequent function to see more of yer high quality articles. Continue the quality work.

 26. Congratulations on having one of the most sophisticated blogs Ive come across in some time! Its just incredible how much you can take away from something simply because of how visually beautiful it is. Youve put together a great blog space –great graphics, videos, layout. This is definitely a must-see blog!