fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиСоветиТоп вести

Што се случува во телото кога пиеме чаша вода на празен стомак?

Ако имате инфекција на грлото и синусите, практикувајте да пиете чаша млака вода наутро.

За разлика од ладната, топлата вода побрзо се хидрира.

Важен е начинот на кој го започнуваме денот, па затоа е важно да усвоиме некои ритуали кои ќе ја подобрат целата состојба на организмот. Вистина е дека пиењето чаша млака вода наутро нема да го намали бројот на вагата кога ќе ја згазите, но овој ритуал го забрзува метаболизмот.

– Конзумирањето топла вода дополнително го чисти дигестивниот систем и спречува надуеност, а помага и за излачување на вишокот течности во организмот – тврдат нутриционистите.

Ако имате инфекција на грлото и синусите, практикувајте да пиете чаша млака вода наутро.

– Ако имате затнат нос, помага да се исчистат и отворат дишните патишта бидејќи топлината побрзо ќе ја исчисти слузта. Температурата на течноста што ја пиеме може да влијае и на симптомите на настинка – вели д-р Несочи Океке-Игбокве.

Дека чаша млака вода на празен стомак влијае на здравјето на забите е помалку познато, но експертите укажуваат дека тоа е одличен ритуал, пренесува Независен.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close