fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

Ќе се гради автопат од Битола до Прилеп

– Идната година конечно започнува изградбата на Коридорот 10Д, патот Прилеп – Битола, рече Ковачевски.

Владата на Македонија по повеќе децении за прв става акцент на југозападниот дел на Македонија Прилеп, Битола, Преспа и Охрид кој како да е отсечен од земјава затоа што патната инфраструктура со години беше само реновирана, а новитети немаше, иако овој важен дел од Македонија е и без автопат, со оглед дека тука живеаат неколку стотини илјади граѓани кои реално допринесуваат со неверојатно големи суми за полнење на буџетот, кој најчесто се трошеше само за скопјани. Овие региони дополнително се препознатливи по тоа што произведуваат храна и енергија за скоро цела Македонија.

Премиерот Димитар Ковачевски неодамна најави дека од 2023-та година започнува изградбата на автопатот Битола-Прилеп, кој е од клучно значење за регионот.

– Идната година конечно започнува изградбата на Коридорот 10Д, патот Прилеп – Битола, рече Ковачевски.https://centar.mk/

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close