fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

„Корона ефект“: Рекорден број милијардери и нагло зголемување на сиромаштијата

Кризата Ковид 19 ги ​​влоши нееднаквостите меѓу многу богатите и остатокот од населението

Уделот на богатството на домаќинствата во сопственост на милијардери се зголеми за рекорден износ за време на пандемијата, додека милионерите излегуваат од пандемијата со предност, покажуваат истражувањата за нееднаквостите во светот.

Извештајот за нееднаквостите во светот подготвен од мрежа на истражувачи од областа на општествените науки проценува дека милијардерите колективно поседуваат 3,5 отсто од глобалното богатство на домаќинствата оваа година, што е зголемување во споредба со нешто повеќе од два отсто од почетокот на пандемијата.

„Кризата Ковид 19 ги ​​влоши нееднаквостите меѓу многу богатите и остатокот од населението“, рече водечкиот автор Лукас Ченсел, додавајќи дека богатите економии користеле огромна фискална поддршка за да го ублажат наглиот пораст на сиромаштијата.

Извештајот се потпира на различни специјалистички истражувања и податоци од јавните бази на податоци, а предговорот го напишаа американските економисти Абид Банерџи и Естер Дуфло, двајца од тројцата кои ја добија Нобеловата награда за работа на сиромаштијата во 2019 година, пренесува Ројтерс.

„Бидејќи богатството е главен извор на идни економски придобивки и зголемување на моќта и влијанието, ова предвидува натамошно зголемување на нееднаквоста“, напишаа тие за она што тие го нарекоа „екстремна концентрација на економска моќ во рацете на многу малото малцинство од супер-богати“.

На светската листа на Форбс оваа година има рекордни 2.755 милијардери, со вкупна вредност од 13,1 трилиони долари. Богатството на милијардерите на таа листа минатата година беше проценето на осум трилиони.

Новиот извештај покажа дека пошироката група од 520.000, кои заедно ги сочинуваат првите 0,01 отсто од најбогатите, има удел во глобалното богатство од 11 отсто оваа година, што е зголемување од еден отсто во однос на минатата година.

Аналитичарите велат дека некои од супербогатите имаат корист од насочувањето кон онлајн на поголемиот дел од светската економија за време на карантинот, додека други едноставно имаат корист од растот на цените на имотот бидејќи финансиските пазари се обложуваа на брзината и формата на глобалното закрепнување.

Студијата, исто така, покажа дека додека сиромаштијата нагло се зголемила во земјите со пониска покриеност со социјална помош, огромната владина поддршка во САД и Европа успеала да го ублажи барем дел од тоа влијание врз оние со пониски примања, пренесе БизЛајф.

„Ова ја покажува важноста на социјалните држави во борбата против сиромаштијата“, рече Ченсел, кој го поздрави овогодинешниот договор за глобална минимална стапка на корпоративен данок од 15 проценти.https://www.vecer.press/

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close