fbpx
ВестиТоп вести

Кравар со калифорниски црви може да заработи повеќе отколку од млеко и телиња

 

Ѓубрето од калифорниски црви или биохумус е единствен производ во светот кој може да се продаде а не може да се произведе во доволни количини. Од мини фарма од сто легла како семеен бизнис годишно може да се заработат помеѓу 12 и 15 илјади евра, вели за Плусинфо скопјанецот Владимир Михајловиќ.

Биохумусот е природно ѓубриво, добиено со преработка на органски материи од црвени  калифорниски црви.

– Со најмала инвестиција може да се дојде до профитабилен семеен бизнис. Сточар кој има 10 до 12 крави, има ѓубре за одгледување на 100 легла калифорниски црви и може да заработи помеѓу 13 и 16 илјади евра за една година. Повеќе ќе заработи од црвите отколку од млекото и телињата – нагласува Михајловиќ.

За едно легло калифорниски црви потребни се два метра квадратни. За една година преработува еден тон арско ѓубре, а се добива 500-600 килограми биохумус или високо квалитетно органско ѓубриво.

Тој појаснува дека биохумусот како најквалитетно органско ѓубриво, ја обезбедува и балансира исхраната на растенијата кои со него имаат многу поздрав и побогато развиен коренов систем, поголемо стебло, пополна крошна и поголем број листови.

Целиот текст може да го прочитате ТУКА

Извор: плусинфо

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close