fbpx
ВестиВкусот на традицијатаМакедонија

Македонска софра- турлитава или мешана мусака

Кој знае точно како се вика ова старо македонско јадење?

                   

 

             

       

 

Горан Папе Гасковски, преку слики ни покажа како се приговува ова превкусно македонско јадење. Постапката убаво се гледа преку сликите, и додава дека се печи на 200 степени еден саат, па се потура со матени јајца со додадена павлака во нив. Не треба додавање многу вода, бидејќи ќе пуштат доматите, тиквичките, црните патлиџани и печурките.

Од машка рака приготвено, уживајте и направете си.

Зелена берза

Слични написи

Back to top button
Close