fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

МЗШВ почнува голема теренска информативна кампања за ИПАРД

Како што соопштуваат од МЗШВ, на настанот обраќање ќе има ресорниот министер Љупчо Николовски, вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ и директорот на Агенцијата за финасиска поддршка во земјоделството и рураланиот развој, Никица Бачовски.

Министерството за земјодлество, шумарство и водостопанство денска во Скопје официјално ќе го означи почеток на големата теренска информативна кампања за ИПАРД-Инструментот за предпристапна помош за рурален развој, со презентирање на резултатите од досегашната ИПАРД 2 програма и новите можности кои се ставаат на располагање преку новата ИПАРД 3 програма.

Како што соопштуваат од МЗШВ, на настанот обраќање ќе има ресорниот министер Љупчо Николовски, вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ и директорот на Агенцијата за финасиска поддршка во земјоделството и рураланиот развој, Никица Бачовски.

ИПАРД се финансиски средства од ЕУ кои, преку неколку мерки се наменети за поддршка за развој и инвестици во руралните подрачја. вг/сп/
Скопје, 2 мај 2023 (МИА)

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close