вести

Најдобрите зимски зачини

(Oвој напис е објавен на: март 4, 2017)

najdobrite zimski zachini

Кога ја замислуваме зимата, се сеќаваме на топлите домови, зготвени јадења и празнични денови. За да си ја дозволите хармонијата на мириси, можеби треба својот дом да го збогатите со различни мириси и зачини.

Цимет

Нутриционистите постојано ја истакнуваат нутритивната вредност и здравствените бенефити од циметот, меѓу кои спаѓаат : намалувањето на нивото на холестеролот, врамнотежување на шеќерот во крвта, заштита од вируси и габични инфекции и тн. Освен тоа, мирисот на цимет е одличен мирис. Циметот е главна состојка на колачите, а и состојка на вареното вино кое се конзумира во текот на зимата.

Каранфилче

Овој зачин има специфичен мирис, кој има моќ да ве врати во детските денови. Освен што е состојка без која не може да се замисли вареното вино, тоа е одличен додаток во јадењата, а и супер комбинација со циметот во зимскиот чај кој штити од вируси. Се препорачува за подобрување на варењето и лечење на системот на варење и белите дробови, а исто така се смета и за природен антиоксидант.

Мускатно оревче

Ова оревче е едно од омилените новогодишни зачини. Одлично се вклопува во различни јадења (солени и слатки), но и во чаевите. Освен што се предлага да го додадете на печените јадења на самиот крајо, со него можат да се зачинат и супите, сосовите и колачи. Неговата најчеста употреба е во благите јадења. Тоа е и природен лек и афродизијак.

Ѓумбир

како и претходните зачини, и ѓумбирот може да се користи во различни јадења, а за студените денови се препорачува чај со ѓумбир. Освен што ќе ве загрее и ќе ја намали болката во вашето тело (менструалните и главоболката), тоа ќе ја намали мачнината и ќе го подобри варењето.

Нане

Нането е одлично за секоја сезона, а особено помага за намалување на дехидратацијата предизвикана од алкохолот и претераното јадење. Се користи во јадењата, но најпознат на нашите простори е чајот од нане кој ги намалува и болките во стомакот и го подобрува варењето.

Кардамом

Кардамомот, како и ѓумбирот се додава често во американските благи јадења. Тоа е одлично да се додаде во благите јадења, бидејќи тие добиваат лимонова арома. Пред употреба во солените јадења, кардамомот треба да се пропржи. Овој зачин е одличен за маринада за пилешко, а се препорачува и леб со кардамом, кој е традиционален норвешки рецепт. Кардамомот е природен лек кај проблемите со мокрењето, го потикнува апетитот и ја намалува покачената температура.

Ванила

Ванилата е еден од омилените зачини на нашите мајки и баби. Но, ванилата не треба да се меша со ванилиниот шеќер, бидејќи таа им дава сосема друг шмек на готвените јадења. Освен во јадењата, таа се користи и за опуштање и кој ја смирува забоболката и изгорениците. Освен тоа, добра е и за акните, но и се препорачува за бремените жени.

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Back to top button
Close