fbpx
ВестиВино

Најстарата винарска визба во Словенија

5 милиони литри вино се чуваат во винарската визба која се наоѓа во срцето на најстариот град во Словенија, Птуј.

najstarata vinarska vizba vo slovenija

 

Во подрумот на винаријата вкупно се наредени 170.000 шишиња вино. Најстарото вино е „Шардоње Совињон“ кое датира од 1917 година.

Вработените со долгогодишно работно искуство од над 30 години кажуваат дека не постои поубаво место за работење од оваа винарска визба.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close