fbpx
Вести

Намалена глобалната побарувачка на храна

hrana

Причина за намалувањето е слабата потрошувачка во Кина.

Глобалната побарувачка за храна и земјоделски производи треба значајно да се намали во наредната деценија, пред се поради слабата потрошувачка во Кина, соопшти Организацијата за храна и земјоделство (ФАО) при ОН.

„Во текот на 10-годишниот период, почнувајќи од оваа година, растот на побарувачката за земјоделски производи значајно ќе се намали во однос на претходната деценија“, се предвидува во заедничкиот извештај на ФАО и Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД).


 

плусинфо.мк

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close