вести

Неизвесна е есенската сеидба во Струмичко

(Oвој напис е објавен на: ноември 13, 2018)

Само 20 проценти од површините планирани за есенска сеидба со пченица, јачмен и ‘рж се засеани, а останатите не се ниту подготвени за сеидба, велат земјоделци од Струмичко.

Тие не паметат толкава долготрајна суша во овој период од годината. Само на одредени парцели, кои се близу до вода или имаат повеќе влажност, се заоруваат нивите. Но, и покрај тоа позади тракторите се крева облак од прав.

Според Коце Божиков, земјоделец од село Дабиле, од сушата не може да се изорат нивите и затоа невозможно е да посеат нивите со житни култури.

-Ретко се гледа трактор во полето. Ако не заврне не знам што ќе правиме. Доколку не завршиме до крајот на месецот и не заврне дотогаш, тогаш ќе нема жито во Струмичко. Спасот ни е само во дождот, рече Коце Божиков земјоделец од село Дабиле.

Додава дека за разлика од житото, засејувањето на пролетната зелка во леите засега оди без проблеми, бидејќи за ова активност не е потребна поголема количина вода.

И според Ристо Велков, претседател на Сојуз на синдикат на зејодлеци од Струмица, есенската сеидба ќе се пролонгира се додека не падне дожд.

-Нема логика да се сади на сува почва, бидејќи семето нема да изникне, а и птиците ќе го изедат. Оптималниот рок е до 20 овој месец, но како што е состојбата со временската прогноза тешко дека дотогаш ќе почне есенската сеидба, рече Ристо Велков.

Експертите го делат мислењето на земјоделците и додаваат дека повеќе од 90 денови нема дожд.

-Почвата не може да се обработува поради лошата хидролошка состојба. Без нејзина обработка не може ниту да се помислува на сеидба и тоа ниту на житните, ниту пак на градинарските култури. Оптималниот рок за есенска сеидба е блиску и тешко дека земјоделците ќе стасат да направат нешто, бидејќи во најдобра систуација штетите се неизбежни, вели д-р Ристо Вучков, експерт за заштита на растенија.

Инаку, во Струмичко годинава е планирано да се засеат 4,5 илјади хектари под житни култури.

 


 

a1on

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Back to top button
Close