fbpx
Вести

Оваа билка гарантира профит: Лесно се одгледува, а уште полесно се продава!

ovaa bilka garantira profit lesno se odgleduva a ushte polesno se prodava

Ако имате во план да почнете сопствен агро бизнис, можете да засадите рукола која лесно се одгледува и може да вирее цела година.

Таа е отпорна на ниски температури. Во последните години руколата е барана за подготовка на салати.

Руколата е едногодишна култура која има горчлив вкус.

Содржи витамин Ц, минерали и растителни влакна и е лековита билка.

Руколата добро поднесува суша и минусни температури.

Таа не бара многу агротехнички мерки, а за еден хектар се потребни два килограми семе.

Откако ќе поминат 40 дена од сеење, може да се бере, а на квадрат дава два килограми плод.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close