вести

Пчеларите од охридскиот регион се жалат на ланските априлски мразеви

(Oвој напис е објавен на: март 13, 2018)

pceli

Ланската катастрофална година со крајно лошите приноси на мед лошо ќе се одрази врз развојот и опстанокот на пчелните семејства оваа пролет.

Охридските пчелари се загрижени за опстанокот на пчелите. Периодов најмногу ќе се почувствуваат последиците од минатогодишните априлски мразеви кои направија хаос во пчеларството и овоштарството.

„Јас сум 27 години пчелар, ваква година не памтам. Јас досега не давав никакви прихрани, претходнава година бев приморан да дадам за да останат во живот самите пчелни друштва и кога ќе го направиме првиот прилог ќе видиме што е направено со пчелите.  Прогнозите не се баш перспективни“, изјави Ице Китанчев пчелар.

Лошите минатогодишни приноси се одразиле и со недостаток од мед на пазарот.Па така во земјава во два наврати во Ресен и Штип влегле околу 150 тони од Грузија и Кина. Уште пострашно е што наместо мед,  бидејќи го нема на пазарите се нуди гликоза која е ефтина, купувачите не можат да ја препознаат, а ја смалува цената на вистинскиот мед. Пчеларите велат дека се оштетени од сите страни.

„Цената на медот на Балканот е секаде 10 евра, кај нас годинава стигна 400, 500 денари, ако влезиме во маркетите има некои смешни цени. Самите пакери користат една финта, кога го декларираат тоа што го нудат на пазарот, го нудат како безбедна храна, а не како мед и добиваат сертификат за тоа“, вели Китанчев.

Тие очекуваат помош од министерството за земјоделство. Бараат да се воведе поголема инспекција, да се проверува што и како се увезува и по која цена се продава. Додека да се опорават од лошата ланска година и да понудат квалитетен мед треба да помине време. Но и тогаш се ќе зависи од вегетацијата од оваа пролет.

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Back to top button
Close