fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

Почна есента: Првиот ден ќе донесе облачно време со локален слаб дожд

Во текот на викендот, пак, се очекува пораст на дневните температури, меѓутоа тоа нема да трае долго бидејќи веќе од вторник се очекува дестабилизирање на времето со поројни дождови и грмежи на некои места

Утрово во 3:03 часот официјално на северната хемисфера на Земјата започна есента, додека на јужната, пристигна пролетта. Есента ќе трае до 21 декември кога во 12:07 часот ќе започне зимата.

Првиот ден од ова годишно време започна со студено утро, а во текот на денот во земјава се најавува променливо облачно време со локален слаб дожд и слаб до умерен ветер од северен правец. Во Скопје, пак, според најавите, ќе биде променливо облачно со сончеви периоди.

Можно е да е слика од текст кој вели „AeH ca6oTa (24.09) HeAeлa (25.09) Bpeme noHeAeлHиK (26.09) BTopHиK (27.09) Bemep cpeAa (28.09) MuH.meM. (C) -1 Ao 7 2 Ao 11 Mak.meM. (°C) 17 Ao 24 3 Ao 12 19 Ao 26 5 Ao 13 22 Ao 27 8Ao 8 AO 15 24 AO 28 20 Ao 26“

Минималната температура во државата ќе се движи од 1 до 10 степени, а максималната од 14 до 22, додека во главниот глас таа ќе се спушти до 5, а најмногу ќе достигне 20 степени.

Можно е да е слика од ‎мапа и ‎текст кој вели „‎Времето утре 23.09 2022. рад Тмин. Тмакс. копте 5 20 Тетово 4 18 0 Маврово Охрид Битола 13 Kp. Паланка 5 3 17 Ckonje 18 Тетово 5 Прилеп Кр.Паланка 17 Св. Николе 2 Св. Николе 15 4 Маврово Штип 18 4 19 Берово 1 14 K Штип لا 5 Берово Д.Капина Струмица Гевгелина 21 4 Д. Kanuja Ожрид Прилеп 10 20 22 Струмица Битола Гевгелита‎“‎‎

Во текот на викендов утрата исто така ќе бидат студени, но се очекува дневната температурата да биде во пораст.

Според прогнозата, стабилизирањето на времето нема да трае долго и од вторник се најавува дестабилизирање со локални врнежи од дожд кои на места ќе бидат поројни и пропратени со грмежи. Ќе дува засилен јужен ветер.

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close