fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Поради високите сметки, Австрија на сите им дава по 150 евра, а на најзагрозените 300

Речиси сите домаќинства ќе добијат еднократна исплата од 150 евра

Австриската Влада денеска усвои пакет помош за поддршка на граѓаните во услови на високи трошоци за електрична енергија.

– Речиси сите домаќинства ќе добијат еднократна исплата од 150 евра (167 долари), изјави во Виена канцеларот Карл Нехамер.

Околу 750.000 луѓе кои се наоѓаат во многу тешка финансиска ситуација ќе добијат дополнителни 150 евра.

Освен тоа, државата одлучи да ја суспендира паушалната стапка за зелена електрична енергија оваа година, со што на секое домаќинство ќе заштеди околу 100 евра, а на просечно трговско претпријатие околу 67.000 евра, соопшти австриската Влада.

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close