fbpx
Вести

Променливото време штети за земјоделството

Температурните осцилации и ниските утрински температури штетно влијаат врз овошките, раноградинарските култури, како и врз пролетното жито.

promenlivoto vreme shteti za zemjodelstvoto

 

Дел од раноградинарите велат дека ваквата состојба ќе се одрази врз квалитетот и родот на доматите, краставиците, зелката, но и врз пролетното жито. Агрономите апелираат, земјоделците да внимаваат на појава на штетници. Ако забележат такво нешто веднаш да применат соодветни агротехнички мерки.

Според синоптичарите цел мај ќе биде со променливо време. Утринските температури ќе се движат од 6 до 14, а дневните од 16 до 27 степени.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close