fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиСовети

Редоследот по кој ја јадете храната може да ви помогне да не се здебелите

Новиот тренд во исхрана ни помага да не наталожиме килограми.

Кога станува збор за исхраната, има многу совети и митови, особено на интернет. Од некои е подобро да се држиме подалеку, додека други би можеле да бидат корисни за нашето здравје. На пример, редоследот по кој се јаде храната. Ова треба да го стабилизира шеќерот во крвта и на тој начин да ја спречи желбата за храна.

Ова е таканареченото „секвенционирање на хранливи материи“, односно распоредување на различни видови храна по одреден редослед. Тоа е нутритивен пристап за оптимизирање на внесот на хранливи материи за да се подобри варењето и апсорпцијата на хранливи материи. Со целната низа на храна, одредени хранливи материи треба да се апсорбираат поефикасно, што треба да доведе до подобро здравје. Но, што точно е секвенционирање на хранливи материи?

Треба да јадете правилно за да го намалите шеќерот во крвта

Воопшто не е чудно што комбинацијата и редоследот на оброците имаат значително влијание врз метаболичките процеси во телото: претходните истражувања на оваа тема веќе заклучија дека тие всушност можат позитивно да влијаат на нивото на шеќер во крвта. Експертите препорачуваат прво да јадеме зеленчук и протеини, односно храна со низок гликемиски индекс за да избегнеме скокови на шеќерот во крвта.

Истражувањата покажуваат позитивни резултати

Резултатите од неколку постоечки студии се конзистентни: преглед на единаесет студии од 2023 година покажа дека луѓето кои јаделе храна богата со јаглени хидрати исклучиво на крајот од оброкот имале пониски нивоа на шеќер во крвта. Во една студија од 2019 година, беше откриено дека јадењето пилешко на скара и салата пред јадење леб го намалува нивото на шеќер во крвта после оброк за 46 проценти, во споредба со јадењето леб пред оброк. Едно можно објаснување е дека мастите, влакната и протеините го забавуваат празнењето на желудникот, а со тоа ја забавуваат апсорпцијата на шеќер од јаглехидратите. Сепак, точната причина за овој ефект сè уште не е целосно разјаснета.

Ти си тоа што го јадеш, кога го јадеш?

Особено за лицата со некој тип на дијабетес, но и за здравите луѓе, редоследот на оброците исто така може да биде корисен, бидејќи јаглехидратите на крајот од оброкот можат да ви помогнат подолго да се чувствувате сити. Последователните резултати од истражувањето исто така покажуваат дека „секвенционирањето на хранливи материи“ го стимулира производството на хормонот на ситост GLP-1, што пак доведува до значително намалено чувство на глад. Меѓутоа, дали оваа врска сама по себе прави разлика поради редоследот, и овде не е доволно докажано.

Затоа експертите сепак советуваат прво да се фокусирате на квалитетна храна и едноставно да пробате по кој редослед ќе го консумирате оброкот одреден временски период и да проверите како тоа ви делува.

Извор https://nezavisen.mk/

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close