вести

Родот скапува – градинарите бараат помош

(Oвој напис е објавен на: февруари 8, 2018)

Зелката во валандовско ќе остане на нивите оти нема кој да ја купи. Нема откуп ниту пак заинтересирани трговци кои речиси секоја година набавуваа зелка од овој регион преку зимскиот регион.

Земјоделците кои го прибираа родот тврдат дека годинава ја продаваат за четири денари за килограм но за жал нема интерес ниту пак извоз. Митко Ризов од Пирава вели дека ситуацијата е  катастрофална.

„Моментално е катастрофална и откупната цена е многу ниска, со 4 денари ниту еосновните трошоци не ги покриваме, но мора да се собере родоот и да се пласира. Потешко оди со пласманот и имаме проблеми со зимската зелка.“ – вели Митко Ризов – земјоделец од Пирава.

Благој Костамитев од истото село вели дека заради несигурниот откуп и ниските цени  веќе не сади зелка преку зимскиот период. За него  ова произвдоство е неисплатливо

„Не оди и затоа не ја садам, не е исплатлива за трошоците.“ – вели Благој Костамитев – земјоделец од Јосифово

Земјоделците велат дека ваквата  ситуација ги терада ги намалат површините  иако овој регион е препознатлив по производство на зелка. Заради ниските цени стравуваат дека и пролетниот турнус ке оди за џабе. Годинава зимската зелка во валандовско е засадена на околу 100 хектари.


 

24вести.мк

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Back to top button
Close