fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

СДСМ: Со нашата партија субвенциите се исплаќаат неселективно

Оваа година откупот на тутун заврши во рекордно време, без ниту еден проблем.  Просечната откупна цена на тутунот достигна рекордни 290 денари по килограм, што претставува зголемување од 45% во споредба со минатата година, кога беше 200 денари по килограм

Членот на ИО на СДСМ, Никица Бачовски заедно беше во општина Демир Хисар.Тимови од караванот на СДСМ „Рамо до рамо до победа“ се на терен, меѓу граѓаните.

– Во СДСМ земјоделците имаат сигурен и докажан партнер со кој заедно ги надминуваат сите предизвици. Светската економска криза ја искористивме како можност да го зголемиме домашното производство на храна и заедно со земјоделците да градиме успешни мерки и политики. Оваа година откупот на тутун заврши во рекордно време, без ниту еден проблем.  Просечната откупна цена на тутунот достигна рекордни 290 денари по килограм, што претставува зголемување од 45% во споредба со минатата година, кога беше 200 денари по килограм. Вреднување на трудот на земјоделците и повеќе инвестиции во македонското земјоделство, тоа е она што за нас во СДСМ е приоритет, порача Бачовски.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close