fbpx
ВестиМакедонијаТоп вести

Се зголемија цените на кафето, шеќерот и какаото

Цените на кафето, шеќерот и какаото значително се опоравија во текот на изминатите неколку недели, стабилизирајќи се по период на силна нестабилност среде кризата со коронавирусот.

Фјучерсите за кафе за испорака во декември скокнаа скоро 15 проценти на Њујоршката интерконтинентална берза (ICE) досега овој квартал, со нивниот остар раст почнувајќи од средината на јули и достигна четиримесечно ниво на почетокот на август.

Цената на кафето на идниот пазар, за испораките во декември, затворена на размена во четвртокот, е нешто под 1,19 долари за фунта (450 g).

Фјучерсите на шеќер за испорака во октомври стабилно растат од крајот на април, кога тие забележаа најниско ниво од 9,67 центи за фунта, а во моментов се тргуваат на ниво малку над 13 центи за фунта.

Споредено со крајот на март, цената на шеќерот порасна за повеќе од 21 процент до денес. Што се однесува до какаото, нејзината висока цена расте стабилно од почетокот на јули, достигнувајќи максимум 2.523 долари за метрички тон на почетокот на август, така што во тековниот квартал зајакна за 10 проценти.


 

vecerpress

Слични написи

Back to top button
Close