fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

Состојка која ќе ги живне вашите рози! Направете ја сами

Розите кои потполно пропаднаа поради паразити, целосно се опоравија благодарение на оваа состојка

Ако имате рози и многу често имате проблеми со мали инсекти што можат да ги оштетат ливчињата, веднаш побарајте решение за да избегнете оштетување на розите . Наместо силни пестициди што ги купуваме во земјоделска аптека, можете да користите обично млеко што сигурно го имате во фрижидер.

Доволно е да се раствори во вода, во сооднос 1: 3 (на пример, децилитар млеко до 3 децилитри вода) и да се наполни шишето со спреј.

Попрскајте го ова директно на цевќињата, и ќе биде ефикасно против разни бубачки и инсекти. Најдобро би било да ги „фатите“ во почетната фаза од развојниот циклус, пред да направат бројни колонии на вашите рози, кали лилјани или други цветни растенија. Исто така е дозволено да се користи со зеленчук во градината.

Ако доцните, не грижете се, само ќе треба да го повторите овој третман неколку пати. Многу градинари пробаа и чисто млеко, особено оние што можат да набават органско ѓубриво и тврдат дека има добра ефикасност.https://vakataka.mk/

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close